100 zakazanych książek : historia cenzury dzieł literatury światowej "Sto zakazanych książek : historia cenzury dzieł literatury światowej " Tytuł oryginału: "100 banned books. Censorship histories of world literature".
AUTOR:
Karolides, Nicholas J.
POZ/ODP:
Nicholas J. Karolides, Margaret Bald, Dawn B. Sova ; przekład z angielskiego Jarosław Mikos.
100 książek - 100 fascynujących historii: jak władze totalitarnych państw, instytucje religijne i pruderyjna opinia publiczna zakazywały druku i czytania ksiązek kwestionujących ich przekonania lub podważających ich autorytet.Od "Dekamerona" po "Ulissesa", od "Cierpień młodego Wertera" po "Szatańskie wersety", a także "Oliver Twist" i "Pani Bovary" - trudno uwierzyć, że wiele książek znajdujących się dziś w kanonie literatury światowej było kiedyś poddawanych cenzurze politycznej, obyczajowej, społecznej i religijnej. To niezwykłe kompendium zawiera historię stu najbardziej znanych zakazanych książek."Wolność tworzenia i prawo do upowszechniania tego, co się stworzyło, należy niewątpliwie do kardynalnych praw człowieka i ludzkich zbiorowości" - pisze w posłowiu prof. Andrzej Paczkowski. Omawiając dzieje instytucji cenzury w Polsce, kończy swe refleksje słowami: "Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że system komunistyczny, drastycznie kontrolując druk, w istocie prześladował człowieka. I tego, który pisał, i tego, który czytał. Czas ten należy do przeszłości. Ale coś wiele osób w Polsce za nim tęskni...".
UWAGI:
Bibliografia w tekście. - Indeksy.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Gdy zakończyła się II wojna światowa i Europa podnosiła się ze zgliszczy spowodowanych działaniami zbrojnymi, Polska niestety trafiła w ręce kolejnego okupanta, tym razem zza wschodniej granicy. "Opiekę" nad naszym krajem, tak ciężko dotkniętym wojną, roztoczył Związek Radziecki i od razu przystąpił do rozliczenia się z wrogami nowego porządku. Na celowniku władz komunistycznych znaleźli się żołnierze AK i jednostek, które kontynuowały działalność Armii Krajowej po jej rozwiązaniu.
W prezentowanej książce znajdą Państwo sylwetki 100 polskich bohaterów, którzy za cenę strasznych represji, a nawet życia, konsekwentnie odmawiali współpracy z komunistycznym terrorem. Wszyscy oni zostali przez komunistyczną propagandę nazywani bandytami i Żołnierzami Wyklętymi. Pamięć o nich miała na zawsze zniknąć i razem z ich ciałami zostać pochowana na tzw. Łączce. Dziś razem ze szczątkami ofiar z gruzów historii odkopywane są ich życiorysy i przywracany honor. [Autorzy]
UWAGI:
Na okładce: Bohaterowie - Historia - Ciekawostki. Bibliografia na stronie 142.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Uczymy się w szkole, że pierwszy rozbiór Polski miał miejsce w 1772 roku. Nic bardziej mylnego. Polska niemal upadła pod ciosami agresywnych sąsiadów już prawie tysiąc lat temu - w 1031 roku! Jak do tego doszło, że silne państwo polańskie Mieszka I nad Wartą, Odrą, Wisłą i Sanem, wydatnie powiększone przez jego syna Bolesława Chrobrego, zaledwie kilka lat po śmierci tego drugiego (w 1025 roku) stanęło na skraju przepaści? Co to spowodowało: błędy króla Mieszka II, zdrada księcia Bezpryma, niekorzystna konstelacja zewnętrzna, niepokoje wewnętrzne związane z rywalizacją możnych i reakcją pogańską? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć dr Mariusz Samp, historyk średniowiecza specjalizujący się w dziejach Polski wczesnopiastowskiej. Ponieważ wyjątkowo skąpe przekazy kronikarskie rzucają niewiele światła na wydarzenia 1031 roku, autor stawia nowe hipotezy, aby wypełnić luki w bazie źródłowej. Ta popularna książka odsłania tajemnice polskiej historii w XI wieku!
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 251-[279].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej przypominamy przebieg i genezę wydarzeń, które miały zasadniczy wpływ na obecny kształt Rzeczypospolitej Polskiej. Autor książki - historyk i publicysta Tymoteusz Pawłowski - w pełnej pasji opowieści stopniowo zmierza do punktu kulminacyjnego, jakim jest rozegrana między 13 a 25 sierpnia 1920 roku Bitwa Warszawska. Wspomina o pierwszych walkach stoczonych już w 1918 roku i kampanii roku 1919, nieco więcej uwagi poświęcając wyprawie kijowskiej. Wreszcie bardzo szczegółowo i precyzyjnie omawia rosyjską ofensywę pamiętnego lata 1920 roku. Książka została wzbogacona licznymi archiwalnymi materiałami ilustracyjnymi, które znakomicie przybliżają atmosferę, jaka panowała w ówczesnej Polsce.
UWAGI:
Bibliografia.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
50 substancji, które zmieniły bieg historii Tytuł oryginału: "50 minerals that changed the course of history, ". "Pięćdziesiąt substancji, które zmieniły bieg historii "
AUTOR:
Chaline, Eric.
POZ/ODP:
Eric Chaline ; [tłumaczenie Jerzy J. Malinowski].
ADRES WYD.:
Warszawa : Oficyna Wydawnicza Alma-Press, copyright 2017.
W książce 50 substancji, które zmieniły bieg historii znajdziemy metale, stopy, skały, minerały i kamienie szlachetne, które służą człowiekowi jako klocki do budowy cywilizacji. Od krzemienia i obsydianu po brąz i żelazo, poznajemy korzenie przemysłu i handlu od najstarszych czasów, cuda sztuki zdobniczej ze złota, srebra, kości słoniowej i jadeitu, będące dziełem wielkich cywilizacji Starego i Nowego Świata. Mamy okazję przyjrzeć się jak paliwa kopalne, stal, aluminium zmieniały społeczeństwa w dobie industrializacji. 50 substancji, które zmieniły bieg historii to wspaniały przewodnik po substancjach i minerałach, które kształtują i definiują nasze życie. Przeplatając historię ekonomiczną, kulturową, polityczną i industrialną, każdy z rozdziałów pozwala przyjrzeć się z fascynującej perspektywy rozwojowi ludzkiej cywilizacji.
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 218-219. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni