Czy można nielegalnie mówić o historii? Póki starczy mi świadomości mózgowej, którą szumnie nazywa się intelektualną, bedę działał. Piórem, głosem, wzrokiem, gestem. Będę robił to, co czyniłem dotychczas, marząc, wzdychając do sił nadprzyrodzonych, bym mógł paść w biegu. Być czynnym do końca, spłacać dług, ogromny dług, bo długie życie z pewnością nie jest zasługą żyjącego. Pytany - odpowiadam: długie życie może być także winą i to poważną, jeśli żyje się głupio. (Władysław Bartoszewski).
UWAGI:
Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Postacie, które znajdują się w tej książce, są ukazane na szerokim tle historycznym. Uszeregowane chronologicznie, dają barwny obraz dziejów Polski.Pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka. Postaci które warto znać i na których temat warto mieć własne zdanie. Autorzy stworzyli indywidualną listę osób na podstawie własnych sympatii i antypatii. Lista została usystematyzowana nie podług zasług ale w sposób chronologiczny. Z wyborem autorów można się zgadzać lub nie ale po zapoznaniu się z każdą zamieszczoną tu biografią, myślę że każdy czytelnik dojdzie do wniosku że wybór był jednak trafny. W książce poraża liczba cudzoziemców mających wpływ na losy Polski. Szczególnie polecam szkice biograficzne dotyczące osób z najnowszej historii Polski. Autorem tych szkiców jest bowiem Paweł Wieczorkiewicz doskonały znawca historii Rosji od której przecież losy Polski były przez długi czas uzależnione. Każda niemal biografia opatrzona jest trafnymi i ciekawymi cytatami co sprawia że 100 postaci... czyta się niemalże jednym tchem.
UWAGI:
Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Gdy zakończyła się II wojna światowa i Europa podnosiła się ze zgliszczy spowodowanych działaniami zbrojnymi, Polska niestety trafiła w ręce kolejnego okupanta, tym razem zza wschodniej granicy. "Opiekę" nad naszym krajem, tak ciężko dotkniętym wojną, roztoczył Związek Radziecki i od razu przystąpił do rozliczenia się z wrogami nowego porządku. Na celowniku władz komunistycznych znaleźli się żołnierze AK i jednostek, które kontynuowały działalność Armii Krajowej po jej rozwiązaniu.
W prezentowanej książce znajdą Państwo sylwetki 100 polskich bohaterów, którzy za cenę strasznych represji, a nawet życia, konsekwentnie odmawiali współpracy z komunistycznym terrorem. Wszyscy oni zostali przez komunistyczną propagandę nazywani bandytami i Żołnierzami Wyklętymi. Pamięć o nich miała na zawsze zniknąć i razem z ich ciałami zostać pochowana na tzw. Łączce. Dziś razem ze szczątkami ofiar z gruzów historii odkopywane są ich życiorysy i przywracany honor. [Autorzy]
UWAGI:
Na okładce: Bohaterowie - Historia - Ciekawostki. Bibliografia na stronie 142.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Uczymy się w szkole, że pierwszy rozbiór Polski miał miejsce w 1772 roku. Nic bardziej mylnego. Polska niemal upadła pod ciosami agresywnych sąsiadów już prawie tysiąc lat temu - w 1031 roku! Jak do tego doszło, że silne państwo polańskie Mieszka I nad Wartą, Odrą, Wisłą i Sanem, wydatnie powiększone przez jego syna Bolesława Chrobrego, zaledwie kilka lat po śmierci tego drugiego (w 1025 roku) stanęło na skraju przepaści? Co to spowodowało: błędy króla Mieszka II, zdrada księcia Bezpryma, niekorzystna konstelacja zewnętrzna, niepokoje wewnętrzne związane z rywalizacją możnych i reakcją pogańską? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć dr Mariusz Samp, historyk średniowiecza specjalizujący się w dziejach Polski wczesnopiastowskiej. Ponieważ wyjątkowo skąpe przekazy kronikarskie rzucają niewiele światła na wydarzenia 1031 roku, autor stawia nowe hipotezy, aby wypełnić luki w bazie źródłowej. Ta popularna książka odsłania tajemnice polskiej historii w XI wieku!
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 251-[279].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej przypominamy przebieg i genezę wydarzeń, które miały zasadniczy wpływ na obecny kształt Rzeczypospolitej Polskiej. Autor książki - historyk i publicysta Tymoteusz Pawłowski - w pełnej pasji opowieści stopniowo zmierza do punktu kulminacyjnego, jakim jest rozegrana między 13 a 25 sierpnia 1920 roku Bitwa Warszawska. Wspomina o pierwszych walkach stoczonych już w 1918 roku i kampanii roku 1919, nieco więcej uwagi poświęcając wyprawie kijowskiej. Wreszcie bardzo szczegółowo i precyzyjnie omawia rosyjską ofensywę pamiętnego lata 1920 roku. Książka została wzbogacona licznymi archiwalnymi materiałami ilustracyjnymi, które znakomicie przybliżają atmosferę, jaka panowała w ówczesnej Polsce.
UWAGI:
Bibliografia.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Rok 1945, miałam dziewięć lat. Czytam książkę Magdaleny Grzebałkowskiej zdumiona, jak mało wiem o tej chwili między straszną wojną a niepewną nadzieją. A co wiedzą urodzeni ćwierć czy pół wieku po mnie? O tęsknocie, bezradności i sprycie pierwszych osadników na Ziemiach Odzyskanych, o grotesce szabru, o zatopieniu okrętu "Wilhelm Gustlof" z tysiącami niemieckich cywilów, o otwockiej próbie przywrócenia dzieciństwa sierotom żydowskim, o zasiedlaniu gruzów Warszawy (wojsko wzywa, by ludzie znaczyli miejsca, gdzie mogą być miny, najlepiej - pękiem słomy na żerdzi). Autorka dotarła do świadków i uczestników wszystkich historii i zachowała język ich opowieści, bezlik zdumiewających szczegółów, łzy, namysł, ale także śmiech, jak w życiu. To był rok wyjątkowo intensywnego życia i czuje się to na każdej stronie tych świetnych reportaży. [Małgorzata Szejnert, reporterka] 1945 to rok pełen sprzeczności i chaosu. Jest w nim wszystko: potężne nadzieje związane z końcem wojny i gorycz pokoju. Radość, że przeżyliśmy i obrazy masowych ekshumacji. Heroiczna odbudowa oraz szaber i korupcja. Przemoc wobec Polaków i Polaków wobec "obcych". Złożoność tego czasu doskonale uchwyciła Magdalena Grzebałkowska, pokazując ten rok z perspektywy zwyczajnych ludzi. Reportaż z jądra ciemności? Pobojowiska? Nie tylko. To także opowieść o powrocie do życia. [Marcin Zaremba, historyk]
UWAGI:
Mapy na wyklejkach. Bibliografia na stronach 399-403. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni