Dwunastu autorów napisało dwanaście opowiadań o wyzwaniach. Ukazując wyrazistych bohaterów i ich codzienne troski, starali się odpowiedzieć na pytanie, jak sobie poradzić z trudnościami.
W książce znalazły się teksty o: poczuciu własnej wartości, agresji, tolerancji, zagrożeniach płynących z sieci, uważności, pasji, nadużywaniu urządzeń elektronicznych, rywalizacji, manipulacji, wysokiej wrażliwości, presji grupy oraz nieśmiałości.
Czytajmy dzieciom tę książkę, zachęcając do rozmowy o sytuacjach, które mogą im się przytrafić. Niech wyrosną na dorosłych, którzy potrafią sobie poradzić z każdym wyzwaniem.
Piąty tom monumentalnej sagi o sile miłości i przyjaźni, nienawiści i żądzy zemsty, wplecionej w wielką historię Europy XX wieku. Wojna dobiegla końca, Europa podnosi się ze zgliszcz, a bohaterowie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednak nie wszyscy tak wyobrażali sobie pokój i nowy podział świata. Dla niektórych koszmar wciąż trwa. Inni szukają swojego miejsca na ziemi. Jednak odżyła nadzieja, że to, co najgorsze, już minęło. Czy stojąc w obliczu nowych możliwości i kolejnych zagrożeń, wybiorą to, co w życiu najważniejsze? A może po burzliwym i trudnym czasie zwycięży chęć odnalezienia spokoju, nawet kosztem utraty najbliższych? To opowieść o granicach człowieczeństwa i o tym, jak wiele można poświęcić, by uratować ukochaną osobę.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Mistrz prozy psychologicznej Fiodor Dostojewski w trzecim tomie swojego pięcioksięgu porusza temat nihilizmu społecznego, trafnie opisując coraz bardziej popularny antyszlachecki nurt społeczny z drugiej połowy XIX wieku. Samo dzieło zawiera również kilka proroczych dla późniejszej historii Rosji obserwacji i terminów, takich jak np. szygalewizm czy słowianofilstwo. Dostojewski rozprawia się też z przedstawicielami skrajnych poglądów politycznych, m.in. z rewolucjonistami.W "Biesach" poznajemy mieszkańców prowincjonalnego miasta w Rosji, w którym pod koniec XIX wieku mieszka wiele kolorowych osobowości. Głównym bohaterem jest Stiepan Trofimowicz Wierchowieński, nieszczęśliwie zakochany nauczyciel, z przekonań liberał. Nikołaj Wsiewołodowicz Stawrogin to małomówny i opanowany oficer carskiego wojska. Aleksiej Niłycz Kiriłłow to lokalny inżynier i filozof-amator, który planuje popełnić samobójstwo, by, jak sam twierdzi, "poczuć pełnię wyzwolenia".Losy tych i wielu innych bohaterów, ich historie i utrapienia będą przeplatać się na kartach książki i niejednokrotnie wprawiać czytelnika w osłupienie, gdy okaże się, jak bardzo demony tamtego miejsca i czasów wciąż są aktualne w ludzkiej naturze.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Epicka opowieść z czasów wojny - rodzinne więzy, siła miłości, determinacja kobiet.Rok 1938. W Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu, żyją ostatni potomkowie Wendów — Słowian, którzy osiedli tu przed dwoma wiekami. W tym urokliwym i spokojnym miejscu mieszkają Marta Neumann, gorliwa luteranka, która desperacko próbuje utrzymać gospodarstwo odziedziczone po przodkach, jej córka Matylda i kuzynka Janka Kaczmarek. Życie na prowincji wydaje się toczyć niezmiennym rytmem wyznaczanym przez pory roku, jednak wielka polityka wkracza w dylematy dnia powszedniego. Ideologia faszystowska i zbliżająca się wojna nie pozostają bez wpływu na relacje międzyludzkie i budzą poczucie zagrożenia. Mieszkająca w Berlinie szwagierka Marty usiłuje przeżyć i uchronić swoje dzieci przed prześladowaniami nazistów, a Janka Kaczmarek zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo. Wreszcie pewnego dnia wojna puka do drzwi samych Neumannów i nie oszczędza im niczego.Autorka plastycznie i wiarygodnie odtwarza rzeczywistość prowincji i stolicy III Rzeszy w przededniu i w trakcie drugiej wojny światowej, ukazując przy tym ludzki los w uniwersalnym ujęciu.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000939 od dnia:2024-12-09 Wypożyczona, do dnia: 2025-02-07
Szósty tom monumentalnej sagi o sile miłości i przyjaźni, nienawiści i żądzy zemsty, wplecionej w wielką historię Europy XX wieku.
Ostatni tom sagi Zemsta i przebaczenie. Bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie na pytania, co jest w życiu najważniejsze i czym dla nich jest prawdziwe szczęście. Niektórym z nich przyjdzie zapłacić za to najwyższą cenę, a tkwiące w ludzkich duszach demony kolejny raz dadzą o sobie znać. Inni po wielu życiowych dramatach odnajdą spokój i swoje miejsce na ziemi. Dla kogo los okaże się łaskawy, a kogo nie oszczędzi? Jak wiele determinacji musi mieć w sobie człowiek, by poświęcić tak wiele dla miłości? Czym jest prawdziwa przyjaźń w egoistycznym, brutalnym świecie? Co zwycięży - zemsta czy przebaczenie?
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Tamtego dnia z nieba spadło coś niewiarygodnie wprost dużego. Cała wioska skupiła się na wielkim kłopocie. Jednak nawet największe problemy i troski znikają gdy dzielimy je z innymi.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Jedna z najgłośniejszych japońskich powieści ostatnich lat!
Keiko Furukura w wieku trzydziestu sześciu lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, w których ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do podwyższenia swojego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami.
"Dziewczyna z konbini" to powieść o społecznym niedopasowaniu i inności, które czasami przyjmują niepokojące oblicze. Udzielając powieściowej Keiko głosu, Murata portretuje kobietę, która świadomie wyrzeka się swojej indywidualności i próbuje dostosować się do obowiązującego systemu.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000751 od dnia:2025-01-13 Wypożyczona, do dnia: 2025-03-14
"Efekt Lucyfera" to jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Autor prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę lub ofiarę systemu. Zimbardo poszukuje wyjaśnienia stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad postawami jednostek (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo) oraz do badań nad oddziaływaniami środowiska społecznego na jednostki (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica). Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło. "Wymowa książki bardzo daleko wykracza poza ramy samej psychologii. Wydaje się ona lekturą konieczną także dla prawników, pedagogów, socjologów i politologów oraz adeptów tych nauk. Książka jest pierwszą w psychologii światowej tak wszechstronną i kompetentnie napisaną monografią psychologii zła". Z recenzji prof. Bogdana Wojciszke
UWAGI:
Indeksy.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Żeby wyrosnąć na fajnego dorosłego, dziecko potrzebuje miłości, docenienia, zdrowych granic, i poczucia, że jest szanowane. Ponieważ życie nie przebiega według podręcznikowego scenariusza, autorka uczy, jak możemy wspierać kompetencje emocjonalne naszego dziecka i jak pracować zespołowo w rodzinie. Opiera się na prawdziwych przykładach. Nie krytykuje, ale wskazuje rodzicom praktyczne narzędzia, z których mogą skorzystać także w trudniejszych przypadkach, takich jak dziecięce napady wściekłości, wieczne nie, posiłki, ustanawianie porządku dnia, czy trudne powroty z placu zabaw. Pokazuje też, jak się przy tym wszystkim za bardzo nie spinać i złapać zdrowy dystans. Kaija Puura wykłada psychiatrię dziecięcą na Uniwersytecie w Tampere i pracuje jako lekarka w Szpitalu Uniwersyteckim w Tampere. Aktywistka w organizacjach wspierających zdrowie psychiczne dzieci. W badaniach skupia się na rozwoju najmłodszych dzieci, czynnikach wpływających na ich zdrowie psychiczne oraz na tym, w jaki sposób przychodnie publiczne mogą wspierać młodych rodziców. W trakcie swojej ponad trzydziestoletniej kariery napisała szereg publikacji na temat psychologicznego podejścia do małych dzieci, które ukazywały się w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych. W książce przekłada wnioski z badań i doświadczenia na codzienną praktykę, tak, by każdy rodzic mógł z niej skorzystać. Jej rodzina to mąż i dwa koty, pięcioro dzieci i dwoje wnucząt.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni